Mentális erő
Ha sportolásról beszélünk sokszor és elsősorban az izmok, fizikai erő és gyorsaság fejlesztésére gondolunk. Ez nem téves megközelítés, hisz valóban az edzés láthatóan a testünket formálja át. És mivel emberek vagyunk, annak hiszünk, amit látunk. De…
De annyiszor hallhattuk már, hogy ne csak mindig a szemünknek higgyünk.
Példázzuk ezt egy egyszerű metaforával, ami legyen egy fa. A szemmel is érzékelhető törzsét és ágait a föld alatt rejtőző életerős és egészséges gyökerek táplálják.
Így működik ez nálunk is. A kitartás, koncentráció, tettrekészség, megküzdés olyan nagyon fontos képességek, amiket nem tudunk szemmel láthatóan felmutatni, de bennük vannak (ennek mértéke változó) és szükségesek, ahhoz, hogy az élet számos területén boldogulni, teljesíteni és előrébb lépni tudjunk. Ezt hívhatjuk mentális erőnek is.
Fejlődésünk (munkában vagy a sportban) nagymértékben függ a mentális erőnktől. Jó hír, hogy ez fejleszthető. De rossz hír azoknak, akik valamilyen megvásárolható, instant pirula bevételével szeretnék ezt elérni. A mentális erő tudatos és összeszedett munkával érhető el.
Sport, mint „csodaszer”
Ez így elsőre eltántorítóan hangozhat, de nem kell, hogy az legyen. A világ egyik legegyszerűbben alkalmazható és legfelszabadítóbb „eszközével”, a sporttal, könnyen fejleszthetővé válhat, kortól és nemtől függetlenül.
A rendszeres sportolás egyéniségünket is pozitívan befolyásolja. Céltudatosabbá, kitartóbbá, magabiztosabbá, motiváltabbá és nem mellesleg egészségesebbé is válunk. Így mindennapi életünkhöz való hozzáállásunkat is nagymértékben befolyásolni tudja.
Ez az összetett képesség halmaz elengedhetetlenek ahhoz, hogy eredményesek legyünk, akár sportról akár civil létünkről is legyen szó. A hétköznapi életünkben való megküzdési stratégiáinkat is a sportolás közben tudatosult mintákból emeljük át észrevehetetlenül is. Mentális erőnk nagyon lényeges hozadéka még a pozitív gondolatok, érzelmek felszabadítása.
Hol és hogyan kezdjem?
Mint a nyelvtanulást vagy az élet bármely területének fejlesztését nem a csúcson kell kezdeni. Az elején kis lépések sokkal fontosabbak, mint amekkora jelentőséget tulajdonítunk neki. Mindenki az aktuális állapotától tegye függővé hogyan indul el, de a lényeg, minden alkalommal csak egy „apró” lépést kell tenni.
Hogyan csináljam?
Határozzunk meg magunknak reális célokat, mert ezek lesznek képesek, mint iránytű vezérelni cselekedeteinket. Nem kell azonnal egy maratoni futásban gondolkodnunk, ha előtte még nem futottunk vagy ne egyből egy egynapos Balaton kerülést tervezzünk el.
A célok eléréséhez egy menetrendre, edzéstervre is szükségünk lesz. Ezt se gondold az elején túl, a szintednek megfelelően tervezd be az idődbe a sportot és napi teljesítményed. És itt buknak el sajnos nagyon sokan. Mert nem adnak magunknak kellő időt a tanuláshoz, elsajátításhoz. Ahhoz, hogy lássuk a befektetett munka eredményét több hétnek vagy hónapnak is el kell telnie. Ne akarjunk lépcsőfokokat kihagyni a fejlődési szakaszainkból. És itt jön be egy újabb képesség, a türelem. Nem hiába vált szállóigévé a „türelem rózsát” terem.
Merjünk tervezni, célokat kitűzni, legyen elég erőnk és türelmünk az odavezető út végig járásához. Viseljük el a buktatókat, pofonokat, mert azok nélkül nincs előrelépés.
Jó egészséget, Jó sportolást!
És ne feledd, „Sportoláshoz mindig jó az idő, ha van megfelelő ruházat!”
Ajánlott könyvek:
Anders Hansen: Edzett agy
Csíkszentmihályi Mihály: A futás öröme
Kenyeres András: A Győztes gondolkodás
Írta: K.Kitti