Tudod mikor kell vagy érdemes használni? Mire jó? Milyen néven találkozhatsz még vele?
Palikar és Paliláb ;-) ez a karmelegítő és lábmelegítő magyar alternatív neve. Nem tudom honnan jött, de tény, hogy a jó pár évet bringán ülő kerekesek így hívják a kar és lábmelegítőt. Amivel még találkozhatsz alternatív név az a kartyű és lábtyű, néhányan ezt is használják erre a bringás ruházati kiegészítőre.
Régebben arra szolgált, hogy az öltözködést tegye mobilabbá és lehetőséget adjon a kerékpárosoknak arra, hogy átmeneti időben is mindig a megfelelő időjáráshoz öltözködjenek fel. Az az elsődleges szempont a rövid bringás mez és a rövidnadrág meghosszabbítására szolgált hidegebb időjárási körülmények között. Ez az alap funkció a mai napig megvan de van már egy új irány is! A legújabb találmány ebben a témakörben a melegítő utána a kar- és lábvédő, amit magyarul nagyon nehéz megnevezni lefordítani, angolul "skins" a neve, amit mi védőnek fordítottunk, amiért véd a naptól.
A melegítőből több féle vastagságú, több funkcióval rendelkező típus létezik
3 féle vastagság létezik:
- nyári
- átmeneti vastagságú
- átmeneti vastagságú szél vagy szél és víz védelemmel is rendelkező
Részletesen melyik mit tud?
- van olyan, ami egy softshell plusz réteget kapott verzió ami szél védelemmel van ellátva az elülső fele. Hátul vastagabb anyagól készült mivel ezt inkább 15-20 C fok alatt vagy akörül viseljük (ajánlott őszi-tavaszi viselet)
- van olyan, ami nanoflex bevonattal rendelkezik, ez szintén szélálló felület, sőt itt van már vízvédelem is, hiszen milliónyi nanoszál bevonatot kap az alap anyaga.
- van olyan, ami vastag de nincs szélálló rész rajta ez, csak melegít.
- van olyan, ami vékony, szinte ugyanaz a vastagsága mint egy nyári nadrágnak vagy meznek. Ezeket leginkább nyári kora reggeli bringázáskor ajánljuk és 20-25 C körül
- van olyan, ami vékony és a nap káros sugarai elleni védekezésre tudod használni. 50 faktoros napvédelmet nyújt.
Melyiket hova, hogyan kell viselni?
A karmelegítőnél nem árulok el nagy újdonságot ha azt mondom a karra kell felhúzni. Az viszont nem biztos, hogy egyértelmű, hogy hogyan érdemes. A felső részt a mez alá húzd be, egészen a hónaljadig. Van egy szilikon csík a felső részen, ez fog hozzá tapadni a bőrödhöz és ez akadályozza meg a lecsúszásban elmozdulásban a kartyűt. Használatkor elég ha meleged van letűröd a csuklódra amíg tekersz, teljesen kényelmes viselet.
Térd és lábmelegítő! A térd az a comb közepétől a lábszár azaz a sípcsontod közepéig ér, a lábmelegítő pedig a comb felső részétől a bokádig. Sokszor kérdezitek melyiket mikor érdemes használni.
A térdmelegítő univerzálisabb, szélesebb körben használható tavasszal és ősszel, sőt sokan vannak akik télen is használják téli nadrág alá. Gyakran akiknek műtötték a térdét ők ha nem is bringáznak csak síelnek vagy motoroznak előszeretettel vásárolják hiszen egy nagyon jó plusz védelmet biztosít a térdnek, melegen tartja és a összefogja.
A lábmelegítő viszont tovább használható, mivel ebben nem fog fázni a bokád, a combod is teljes mértékben melegen lesz, hiszen teljesen a comb hajlatig felér.
Aki szinte egész évben bringázik mindkét terméket kitudja használni szerintem.
Melyik méretet válaszd? Ha normál kar méreted van, válaszd ugyanazt a méretet amit a mezből viselsz, 90%, hogy jó lesz rád méretben, ha mégsem erre van az "ingyenes méret csere programunk". Térd és lábmelegítőből pedig szintén ugyanazt a méretet válaszd mind a nadrágod mérete. Megerősítés képen a mérettáblázat súly alapján segít a termékeink adatlapján méretet választani.
Fontos a megfelelő méret választás hiszen, ha a megfelelő méretet viseled, nem fog tekerés közben mozogni rajtad nem kell húzkodni föl és le, felveszed és mikor nem kell már leveszed. Ezért kell jó minőséget venned, hogy legyen a termékben elég elasztán megőrizve akár évekre a rugalmasságot és a megfelelő méretet. Az áruházban olcsóbb de kérdés mennyivel gazdaságosabb pár havonta újat venni mert kinyúlik és elmozdul használat közben.
Ha kérdésed van írj az info@bikeplus.hu e-mail címünkre.
Írta: N.Zoli