A weboldalunkon cookie-k segítenek abban, hogy a szolgáltatásainkat és a termékeinket minél tökéletesebben tudjuk kínálni a Számodra. Megújult Adatvédelmi nyilatkozatunk a linkre kattintva találod. 

10 TIPP a téli bringázáshoz!


 

10 tipp a téli bringázáshoz

Úgy gondolom nem vagyok egyedül azzal, hogy nem feltétlenül kell télen sem letenni a bringát, csak jóval körültekintőbbnek kell lenni. A téli tekerések komolyabb felkészülést kívánnak, és valljuk be keményebbnek is kell lenned. Ha minden tippet betartasz és a legkomolyabb ruházattal rendelkezel, akkor is hideg lesz. Ezt van aki bírja, van aki nem.

1-A bringád legyen felkészítve a télre! Célszerű bowdenezést cserélni, mert nyáron a koszos bowdenházban még éppen mozgó kábel az első mínuszokban biztosan be fog állni. A kopott gumi nem hogy terepen, de országúton sem jó választás mivel minél jobb tapadásra lesz szükséged fékezésnél vagy kanyarodásnál.

2-Védd a hátad! Ha rendszeresen bringázol, edzel országúton a téli időszakban, akkor szükséged lesz rendes sárvédő szettre. Nem elég az „ass saver” azaz a "segg védő", sőt még a teljes hosszúságú sárvédőket is tuningolni kell „leffentyűvel”. Az első leffentyű megóvja a cipődet, kamáslidat, a hátsó leffentyű pedig nélkülözhetetlen ha társaságban közlekedsz, mivel a normál hosszúságú sárvédő csak téged véd, a mögötted jövőt nem. 

 

3-Csekkold az akkumulátorokat! Ma már egyre több helyen találunk elemeket, akkumulátorokat a kerékpározás területén is. Hidegben minden hamarabb merül, legyen az Dura Ace Di2 váltórendszer, elektronikus lockouttal rendelkező teleszkóp, vagy akár a bringás GPS-ünk. Ami nyáron „ma még kibírja” az télen félúton le fog merülni. Ez tapasztalat. Ez igaz a lámpákra is! Ha elemes villogót vagy lámpát használsz cseréld ki az elemeket, ha USB-s lámpákat használsz célszerű minden alkalom előtt feltölteni, ne érjen meglepetés.

   

4-Használj szöges gumit! Gondolhatod úri passziónak, de táppénz megelőzésnek is. Aki napi szinten bringával jár dolgozni annak biztosan lesz évi 8-10 napja amikor ónosesős, letaposott havas/jeges úton kell közlekednie. Ezeket át lehet vészelni normál gumikkal is (vagy ilyenkor nem terkerni), de a kimutatások szerint a jeges felületen történő esések végződnek a leggyakrabban csonttöréssel. Miért? Mert nem tudsz felkészülni rá, csak a következő másodpercben a földön vagy. Ma már sokféle, akár kedvező árú szöges gumi kapható, nem biztos hogy érdemes kockáztatni.

5/a - Öltözz hidegen! Elsőre furán hangzik de valóban így van. Általában akkor vagy jól felöltözve, ha kilépsz az ajtón és fázol. A legtöbben legalább egyszer elkövetik azt a hibát, hogy túlöltözik magukat. Oké, ha lejtővel indul az utad akkor ez nem probléma, de ahogy tekerni kezdesz, főleg hegyre, rögtön izzadni fogsz ami megbosszulja majd magát az első lejtőzésnél.

5/b - Öltözz rétegesen! Mindig úgy öltözz fel, hogy tudj vetkőzni! Kisüt a nap, vagy jön a hegy? Sebaj, ha rétegesen öltöztél fel akkor mindig lesz mit levenni anélkül hogy leizzadnál vagy fáznál.

5/c - Rendszerben gondolkozz! A téli kerékpározás örömét leginkább a rossz ruhaválasztás szokta elrontani. Hiába van a legkomolyabb téli Gore-Tex-es bringás cipőd ha nem lélegző technikai zoknit húztál bele. „Semmit sem ér” a legdrágább softshell bringás kabát, ha pamut pólót húzol alá. Egy hagyományos alsónadrággal is tönkre lehet tenni a napod! Legjobb ha eleve nem veszed föl alsónadrágot, vagy ebből is kifejezetten bringázáshoz tervezett technikai darabot választasz.

6-Védd a fejed! Remélem a bukósisak viselése már nem is kérdés, itt inkább a hideg elleni védelemre gondolok. +10 fok alatt már érdemes Windstopperes sapkát húzni a fejvédő alá, mínuszokban pedig legjobb választás a „betörő” maszk.

7-Igyál sokat! Na nem a sörre vagy a forralt borra gondolok, hanem a VÍZre! A téli bringás folyadékfogyasztás legalább annyira fontos mint a nyári. Igen én is tudom, hogy a hidegben a hideg vizet nem kívánja az ember, de erre találták ki a thermo kulacsot. Beleteszed a langyos vizet és órákig iható hőmérséklet marad.Hidd el a szervezetednek szüksége van a folyadékra, tekerés közben párologtatsz, izzadsz, csak annyi a különbség a nyári bringázással szemben, hogy nem szól a tested, hogy "kivagyok száradva, kérek inni!", ezért Neked kell tudatosnak lenni és odafigyelni, hogy kb 15 percenként igyál.

8-Legyél látható! Igen korábban, sötétedik, és az autósok olyanok amilyenek, de amit Te megtehetsz tedd meg. Bármilyen fényvisszaverő felület a ruhádon, bringádon óriási segítséget nyújt a közlekedés többi résztvevőjének, hogy időben észrevegyen. Kukás mellény helyett azért vannak már kényelmes, komfortos, passzentos mellények amit országútizáshoz is tudsz használni, ha pedig a mounti akkor a fényvisszaverő matricák adhatnak esélyt arra, hogy időben észrevegyenek.

 

9-Felejtsd el a „nagyi tippjét”! Nylon zacskó a lábra, motoros kesztyű, pufi kabát....Na ezek mind alkalmatlanok a bringázáshoz mármint ha szeretnél kényelmesen, komfortosan tekerni. Az egyetlen régi praktika ami a mai napig beválik: az újságpapír. Máig használják a lejtők előtt a Tour de France-on is, mivel melegen tart és megvéd a széltől. De csak lejtőn! Másra nem jó, mert átázik, és nem lélegzik. Viszont ha alulöltözted magadat, újságpapírt fogsz tudni szerezni szinte bárhol.

10-Tartsd be a fokozatosság elvét! Ha az első teledet kezded, ne akard elsőre felfalni a medvét! Tekerj fél órát először, hogy szokd a hideget, majd növeld fokozatosan a távokat. Hidegben hamarabb kihűlsz, kevésbé kívánod a folyadékot (pedig muszáj!), lassulnak a reflexek és csúszhatnak a kanyarok. Ehhez hozzá kell szokni.

Remélem, sikerült pár tippet kapnod amivel könnyebbé és élvezetesebbé teheted a téli bringázásaidat, elkerülve azokat a zsákutcákat, melyekbe mások már belefutottak előtted.

Írta: Thommey

Frissítette: N. Zoli

(eredeti megjelenés:2015-02-03; frissítve: 2017-11-29)

Tartalomhoz tartozó címkék: Hírek Hasznos információ