A weboldalunkon cookie-k segítenek abban, hogy a szolgáltatásainkat és a termékeinket minél tökéletesebben tudjuk kínálni a Számodra. Megújult Adatvédelmi nyilatkozatunk a linkre kattintva találod. 

Réteges öltözködés, azaz "Mit vegyek fel kérdésre, válaszok!"

Ugyan a tavasz mutatott már egy kis ízelítőt az elmúlt hetekben, a rövid mezes tekerések sajnos még messze vannak. A réteges öltözködés nem csak hegymászás közben, hanem a kerékpározásban is nagyon fontos!

Minden rendszer csak annyira jó mint a leggyengébb eleme! Ez a kijelentés nagyon igaz, legyen szó akár hifiről, akár öltözködésről. Lehet bármennyire jó a bringás kabátod ha pamut pólót veszel alá, és a legjobban szellőző 100.000 forintos bringás cipő sem ér sokat technikai zokni nélkül, ami el tudja vezetni a bőrödről az izzadtságot, hogy utána a cipő ki tudja lélegezni.

Lehet furán hangzik, de még nyáron is lényeges tud lenni a réteges öltözködés, azonban foglalkozzunk először a hűvös tavaszi napokkal. Amikor a hőmérséklet 10-20 fok között van nap közben, okosan kell nekiállni a felöltözésnek, már ha komofortosan szeretnéd érezni magadat. Sokan nem gondolják de a legalsó, testünkkel érintkező réteg az egyik legfontosabb!

Ezt a legalsó réteget aláöltözetnek hívjuk. Deréktól lefelé egyszerűbb a helyzet, mert kevésbé izzadunk. Tavasszal jellemzően hosszú vagy 3/4-es nadrágot hordunk mivel 15 fok alatt megviselheti a térdízületet a hideg. Amit 10 bringásból 6-nál biztosan látok mint öltözködési fő bűnt, az nem más mint az alsónadrág viselése. Nem a varrás nélküli kiválóan lélegző aláöltözetre gondolok, hanem a hagyományos utcai pamut viseletre. Ez a legnagyobb merénylet amit el lehet követni. Miért? Mert a pamut alsónadrág nem csinál semmi mást mint magába szívja a nedvességet, és ott is tartja. Ezért fél óra múlva már egy vizes, hideg „lavórban” ülsz, és nem egy kényelmes betéten. Nem véletlen hogy a Castelli is gyárt kifejezetten kerékpáros alsónadrágot, így ha valaki nem szereti pőrén felvenni a bringás nadrágot akkor van a számára is megoldás.

Reggel a hűvösben szükség lehet (főleg vékony nadrág esetében) egy külső szélálló nadrág felvételére, de ezt csak akkor ajánlom ha síkon, vagy lejtőn haladsz, mert emelkedőn hamar aláizzadsz, és a szélnadrágoknak csak a legfelső kategóriája lélegzik annyira hogy az már elfogadható legyen. Arany középút tud lenni a Rainlegs nevezetű cucc, ami egy „harmad” nadrág.

Felsőtestre aláöltözettel kezdjük az öltözködést. Igen, még nyáron is. Nem véletlen hogy a profi kerékpárversenyzők a legnagyobb melegben is hordják! A jó aláöltözet azonnal elvezeti az izzadtságot a bőrödről, és továbbadja a meznek, illetve melegen tart még vizesen is. Létezik hosszú és rövid ujjú, sőt ujjatlan is belőle. Ez utóbbi nyáron ideális. Az aláöltözet fölé jöhet a mez, ami rövid vagy hosszú ujjú ízlés/időjárás szerint. Véleményem szerint 15 fokig a hosszú ujjú mez a nyerő választás, efölött a rövid mez + szélmellény + karmelegítő.

Érdemes kitérni arra hogy hosszú ujjú thermo mez esetén, célszerű az aláöltözetre egy rövid nyári mezt venni. Főleg akkor van ennek jelentősége ha túrázol és nem 1 órás edzésen vagy. Amíg bemégy egy cukrászdába addig leveheted a thermo réteget, és felteheted a radiátorra száradni, viszont mégsem testhezálló alsóruhában kell üldögélned, ami valljuk be kevés bringásnak áll jól :)

5 fok alatti hőmérsékletben szükség lehet a thermomez helyett bringás kabát (softshell, GoreTex, stb) használatára, bár ez nagyon függ a kerékpáros hőháztartásától, és attól is mennyit izzad. Nálam még a legjobb GoreTex kabátok sem tudtak annyit párologtatni hogy ne legyek vizes benne, ellenben a softshell kabátjaim kiválóan funkcionálnak, de azokat is csak 0 fok alatt hordom mert nem vagyok fázós.

Reméljük a tavasz azért minél hamarabb megérkezik, és akkor jöhet a már említett rövid mez, mellény, karmelegítő kombó. Ennek előnye hogy egy jó szélmellény egész nap rajtad lehet, nem kell le-föl venni, megvédi a mellkasod a széltől, hidegtől, de nem melegít csak ahol kell. A karmelegítő mászáskor egy mozdulattal lehúzható a csuklódra, nem kell levenni, ezért versenyre is ideális. Ilyenkor nem árt a mezzsebbe egy kicsire összegyűrhető esőkabát mint a Pocket Liner hogy ha nagy hegyről jössz lefelé akkor fel tudd venni, illetve egy nagyobb esőzésben sem fagysz meg benne. Az esőkabát amúgy is nonstop felszerelés számomra ha nem rövid edzésekről van szó.Aki már eléhezve, dehidratálódva fázott 30 fokban az tudja miről beszélek.

Lassan kifelé haladunk a télből, de talán még idefér a balaclava, azaz a „betörőmaszk”. Én 5 fok alatt hordom. Hegynek fölfelé a fejrészt lehúzva sálként, lefelé pedig visszahúzva megvéd a hidegtől. Az alpokban akár egy órát is jöhetsz a lejtőn, ilyenkor megvédi a torkod, füled, homlokod. Persze lehet kombinálni a bringás nyaksálat bukó alá sapkával is ha nincsen ennyire hideg.

Amennyiben nyári cipőben nyomod a tavaszt, akkor elengedhetetlen a jó téli zokni és egy(két) kamásli beszerzése. Nagyjából 15 fokig téli zokniban célszerű tekerni, bár ez is egyén függő. Ha nem várható eső, akkor mindenképpen szellőző, textil kamáslit válassz mert ebben nem izzad be a lábad. Ha csapadék várható, akkor jöhet a vízálló, de én a neoprén kamásliktól mindenkit félve intenék. Amennyiben nagyon fázik a lábad és nem izzad akkor még akár jó is lehet, de minden más esetben csak belerohad a lábad és aztán jobban fázik mintha rajtad sem lenne. Hagyjuk meg a búvároknak!

Remélem hogy sikerült ezzel az írással segíteni egy kicsit a választást és az öltözködést, mivel a réteges ruházkodás lényege mindig az hogy optimálisan tartsd a komfortot, és lehetőleg minél kevesebbet kelljen megállni öltözni. 

Írta: Thommey

Tartalomhoz tartozó címkék: Hasznos információ