Haladjunk annak a sorrendjében hogy megvetted a ruhát és kimentél benne tekerni...
1.- Ne hagyd sárosan! Ennek több oka is van. Ahogy vége a tekerésnek vagy versenynek, a lehető leghamarabb áztasd be akárcsak sima langyos vízbe is. Ha nincsen lehetőséged azonnal kimosni akkor a csap alatt vagy zuhanyzás közben mosd ki kézzel sima vízben, és még vizesen tedd nylon zacskóba. Így megelőzheted a kosz „beépülését” mélyebben a szövet belsejébe, de ami sokkal fontosabb, a kémiai anyagok gyorsan kimosódnak belőle. Aszfaltos tekeréskor az útról gázolajos, motorolajos trutyi kerül a ruhádra, és ezek az anyagok aktívan roncsolják a vízállóságot, lélegzőséget biztosító membránt.
2.- Mindig megfelelő mosószerrel mosd! A technikai ruházat megköveteli olyan mosószerek használatát melyeket kifejezetten ezekhez fejlesztettek ki. Miért szükséges ilyen „drága” szereket venned? Miért nem jó a mosópor, vagy a folyékony mosószer? Amivel egy jó bringás ruhát a leggyorsabban meg lehet ölni, az a mosópor. A mosópor ugyanis főleg fizikai kölcsönhatás révén mos. A technikai ruha szálait ne úgy képzeljük el mint az ugrálókötelet hanem mint a képen is látható fonál kötegeket, melyek felületén nano méretű bolyhok is találhatóak, így tud gyorsan száradni és meleg lenni például a CoolMax anyag is. A szilárd mosószerek ezeket a bolyhokat 1-2 mosás alatt lecsiszolják, illetve méretüknél fogva nem tudnak behatolni a szálak közé így alaposan tisztítani sem tudnak. A folyékony mosószerek főleg kémiai úton tisztítanak, viszont az „általános” tisztítószerek nincsenek bevizsgálva a technikai alapanyagok (softshell, coolmax, polartec, gore tex, windstopper, stb) gyártói részéről így nem tudhatjuk kárt okoznak-e bennük. Éppen ezért célszerű a Holmenkol, vagy Nikwax termékeit használni, melyek bevizsgáltak. A technikai ruházatot szinte kizárólag 30 fokon szabad mosni, és ha lehet centrifugázás nélkül, vállfán szárítsuk!
3.- Az impregnálás hiánya! A vízálló ruhák sem állják a vizet az örökkévalóságig, mivel többségüket egy impregnálás védi, ami nagyjából 2-3 mosást bír csak ki. Ezért a szakszerűen tisztított ruhát utólag impregnáló anyaggal kell ellátni. Itt nagyon lényeges hogy az anyagában is vízállóságot biztosító anyagok mint például a GoreTex is igényel utólagos impregnálást 8-10 mosás után. Itt viszont még az impregnáló anyagok közül is csak a GoreTex-el kompatibilis szerek használhatóak. Ilyen a Holmenkol TextileProof, ami minősített GoreTex impregnálószer.
4.- A nem megfelelő szárítás! A mosás befejeztével nem múlt el a veszély! Technikai ruházatot tilos szárítógépbe helyezni, vagy radiátoron szárítani ugyanis nem igazán bírják a 40 foknál magasabb hőmérsékletet. Ezek az értékek minden esetben megtalálhatóak a ruhába varrt címkén is, érdemes megnézni mosás/szárítás előtt. Sokan a centrifugát használják szárításra. Ez sem igazán jó megoldás, főleg a kompressziós ruhák esetében melyekben visszafordíthatatlan kárt okozhat a magas fordulat. Lehetőség szerint vállfán, szobahőmérsékleten szárítsuk bringás ruháinkat.
5.- A nem megfelelő tárolás! A bringás ruhák nem gyűrődnek, nem igényelnek vasalást, ezért sokan összegyűrve egy ládában tárolják őket, vagy élére hajtogatva a szekrényben. Az esetek nagy részében ez nem okoz problémát, de a membránt tartalmazó anyagok esetében a tartós gyűrődés, vagy hajtás mentén sérülhet (szabad szemmel láthatatlan módon) ez a nano méretű réteg, ami végül nem megfelelő „működést” okozhat. Ezért célszerű egyesével fogason tárolni őket akárcsak az utcai ingeinket, pólóinkat.
+1.- Még egy fontos dolog a mosáshoz, amire sokan nem gondolnak. Mielőtt speciális mosószert teszünk a mosáshoz, a mosógép mosószer adagolóját tökéletesen pucoljuk ki, és egy nagy hőfokú üres mosást is futtassunk le!
Írta: Thommey